جهاد ,اسلام ,توفیق ,فرموده ,الهی ,خداوند ,لباس تقوی ,جهاد لباس ,محکم الهی ,فضیلت ترین ,ثواب شهادت ,شریفی بمناسبت اقغاز ,الاسلام شریفی بمناسبت

سخنرانی حجت الاسلام شریفی بمناسبت اقغاز هفته دفاع مسجد علی ابن ابیطالب بین الصلاتین مورخه31/6/ 95

موضوع:دفاع مقدس

صدام حسین رئیس جمهور عراق در ۲۶ شهریور ۱۳۵۹ معاهده الجزایر را به طور یک‌جانبه فسخ کرد و در ۳۱ شهریور دست به حمله گسترده علیه ایران زد.

صدام حسین پس از اشغال کویت در سال ۱۹۹۰ میلادی که باعث شکل‌گیری اجماعی بین‌المللی علیه آن شد، با ارسال نامه‌ای به رهبران وقت ایران، قرارداد الجزایر را به عنوان سندی رسمی برای تعیین مرز آبی ایران و عراق در اروندرود پذیرفت

 فضیلت جهاد

توفیق اولیاء خاص خدا

امیرالمؤمنین علی (ع) فرمود: فان الجهاد باب من ابواب الجنة، فتحه الله لخاصة اولیائه و هو لباس تقوی و درع الله الحصینة و جنته الوثیقة جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند این در را به روی خواص از اولیاء خود باز کرده است. جهاد لباس تقوی و زره محکم الهی و سپر با اطمینان اوست.(ابتدای خطبه 27 نهج البلاغه)

از این سخن حضرت معلوم می شود که هرکسی توفیق جهاد در راه خدا پیدا نمی کند و این توفیق بزرگ مخصوص بندگان برگزیده خداوند است، لذا اگر این توفیق نصیب کسی شد باید آن را قدر بداند و برای رسیدن به این توفیق نیز باید در راه نزدیکی به خدا تلاش کرد تا این درب بهشتی مخصوص اولیاء الهی بر روی انسان گشوده شود.

از طرفی وقتی این درب گشوده شد خود عاملی می گردد تا آنچه در راه خدا انسان به دست آورده است را حفظ کند. به همین دلیل در ادامه فرموده است جهاد لباس تقوی و زره محکم الهی و سپر با اطمینان اوست.

عزت اسلام

امام علی(ع) در خطبه 110 وقتی از درباره ی ارکان دین صحبت می کنند، در مورد جهاد فرموده اند:

والجهاد فی سبیله فانه ذروة الاسلام جهاد در راه خدا قله کوهسار اسلام اسلام است.

یعنی کسانی که با جان و مال خویش در راه خدا تلاش می کنند بر نوک قله اسلام ایستاده اند و این عملشان از با فضیلت ترین اعمال است.

همانگونه که امام صادق(ع) فرمود:

الجهاد افضل الاشیاء بعد الفرائض جهاد با فضیلت ترین چیزها بعد از واجبات است.

زیرا به فرموده حضرت زهرا(س) در خطبه فدکیه این کارشان باعث عزت اسلام می گردد:

والجهاد عزّاً للاسلام.

واضح است که عزت ذاتی اسلام به عمل مسلمانان بستگی ندارد، زیرا اسلام دینی است الهی و تا عزت خدا برقرار است، عزت اسلام پایدار خواهد بود. بلکه آنچه دستخوش تغییر است عزت مسلمانان می باشد. این مفهوم از حدیث پیامبر(ص) مشخص می گردد که فرمود: اغزوا تورثو ابنائکم مجدا جهاد کنید تا مجد و عظمت را برای فرزندانتان به میراث بگذارید.

ثواب شهادت

رسول اکرم(ص) در حدیث بسیار زیبایی فرموده اند:

جبرئیل خبری به من داد که باعث روشنی چشم و شادی قلبم گردید، گفت ای محمد هرکس از امت تو در راه خدا جهاد کند و در این راه قطره بارانی به برسد یا سختی اندکی متحمل شود خداوند با عز یز و جلیل ثواب شهادت را برای او می نویسد.

اصلاح دنیا و دین

امیرالمؤمنین علی(ع) فرموده اند:

ان الله عز و جل فرض الجهاد و عظمه و جعله نصره و ناصره، والله ما صلحت دنیا ولا دین الا به به درستی که خداوند عزیز و جلیل جهاد را واجب فرمود و آن را عظمت کرد و جهاد را موجب یاری و یاوری خود قرار داد. و دنیا و دین جز به وسیله جهاد اصلاح نمی شود.

پس طبق این روایت اگر جهاد نباشد نه دنیایی خواهد بود و نه دینی. زیرا به روشنی مشخص است که اگر تلاش و مبارزه وجود نداشته باشد ستمگران نه تنها دین را از ما خواهند گرفت بلکه دنیای ما را هم دچار سختی و مشقت خواهند نمود

منبع اصلی مطلب : معارف
برچسب ها : جهاد ,اسلام ,توفیق ,فرموده ,الهی ,خداوند ,لباس تقوی ,جهاد لباس ,محکم الهی ,فضیلت ترین ,ثواب شهادت ,شریفی بمناسبت اقغاز ,الاسلام شریفی بمناسبت
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : سخنرانی حجت الاسلام شریفی بمناسبت اقغاز هفته دفاع مسجد علی ابن ابیطالب بین الصلاتین مورخه31/6/ 95