محبت ,عاقبت ,دوست ,دیگران ,معصیت ,خیری ,محبت دیگران ,امام باقر ,وجود دارد ,روایاتی وجود ,دوست دارد

 

بسیاری از مردم می‌خواهند بدانند چگونه آدمی هستند. البته هر کسی خودش را بهتر از دیگری می‌شناسد و به تعبیر قرآن: الانسان علی نفسه بصیره؛ انسان به نفس خود بصیرت دارد.(قیامت، آیه 14) با این همه دوست دارد درباره ژرفای شخصیتی خود آگاه شود و بداند آدم خوب یا بدی است و به یک معنا عاقبت به خیر می‌شود یا خیر.
در منابع اسلامی روایاتی وجود دارد که می‌تواند به انسان در باره خودشناسی و معرفت نفس و شخصیت خویش و حتی عاقبت به خیری و یا عاقبت به شری او اطلاعاتی دهد. جابر الجعفی می‌گوید:امام باقر(ع) فرمود: هرگاه خواستی بدانی در تو خیر هست یا نه، پس به قلب خود بنگر! اگر دیدی اهل طاعت و دوستان خدا را دوست داری و اهل معصیت و دشمنان خدا را دشمن می‌داری بدان که در تو خیری هست و خدا تو را دوست دارد.(وافیَ، ص90)
پس انسان با نگاهی به محبوب و مبغوض خودش می‌تواند عاقبت به خیری خودش را نیز به دست آورد؛ زیرا در روایات است که ایمان چیزی جز حب و بغض نیست؛ یعنی محبت به اطاعت و دوستان خدا و دشمنی نسبت به معصیت و دشمنان معصیت کار خدا.
اما درباره دیگرشناسی از راه نشانه‌ها روایاتی وجود دارد. از جمله مهم‌ترین روشها برای شناخت محبت و دشمنی دیگران درباره خود، مراجعه به قلب خویش است. امام باقر(ع) می‌فرماید: اِعرِفِ المَوَدَّةَ فی قَلبِ أخیکَ بِما لَهُ فی قَلبِکَ؛ مودت خود در قلب برادرت را از آنچه در خودت نسبت به او داری بشناس.(تحف العقول: ص 295) امیرالمومنین علی(ع) می‌فرماید: سَلُوا القُلوبَ عَنِ المَوَدّاتِ ؛ فَإِنَّها شَواهِدُ لا تَقبَلُ الرُّشا؛ درباره دوستی و محبت دیگران از دلها بپرسید؛ زیرا قلوب شاهدانی هستند که رشوه نمی‌پذیرند.(غرر الحکم: 5641 ؛ شرح نهج البلاغة: ج 20، ص 332، حدیث 805.)
حسن بن الجهم می‌گوید:از امام رضا(ع) پرسیدم فدایت شوم، دوست دارم بدانم که من در نزد شما چگونه ام؟ حضرت فرمود: ببین من نزد تو چگونه‌ام.(عیون أخبار الرضا، ج 2، ص 50، حدیث 192)
منبع اصلی مطلب : معارف
برچسب ها : محبت ,عاقبت ,دوست ,دیگران ,معصیت ,خیری ,محبت دیگران ,امام باقر ,وجود دارد ,روایاتی وجود ,دوست دارد
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : مقاله 1862:راه شناخت میزان محبت دیگران