بهشت ,الله ,آخرت ,بگوید ,می‌نشاند ,درختی ,بهشت می‌نشاند ,الله اکبر ,لااله الاالله ,سبحان الله
 
بر اساس آموزه‌های قرآنی انسان سازنده آخرت است. برهمین اساس این انسان است که با نیات و اعمال نیک و بد خود فضای بهشتی یا دوزخی‌اش را می‌سازد. پیامبر(ص) درباره بهشت فرموده است: «ان الجنة قیعان، و ان غراسها سبحان الله، و الحمدلله، و لااله الاالله، و الله اکبر، و لاحول و لاقوهًْ الا بالله؛ بهشت فعلا صحرایی خالی است بی‌کشت و زراعت، همانا اذکار سبحان الله و الحمدلله و لااله الاالله و الله اکبر و لاحول و لاقوهًْ الا بالله درخت‌هایی هستند که در آنجا کاشته می‌شوند.»(بحارالانوار، ج3، ص90)
آن حضرت همچنین فرمود: در شب معراج وارد بهشت شدم. فرشتگانی دیدم که بنایی می‌کنند، خشتی از طلا و خشتی از نقره و گاهی هم از کار کردن دست می‌کشند. به ایشان گفتم: چرا گاهی کار می‌کنید و گاهی از کار دست می‌کشید؟ پاسخ دادند: تا مصالح بنایی برسد. پرسیدم: مصالحی که می‌خواهید چیست؟ گفتند: ذکر مؤمن که در دنیا می‌گوید: «سبحان الله و الحمدلله و لااله الاالله و الله اکبر» هر وقت بگوید ما می‌سازیم و هر وقت خودداری کند ما نیز خودداری می‌کنیم.
در حدیث دیگر آمده است که رسول اکرم(ص) فرمود: هر کس که بگوید سبحان الله خدا برای او درختی در بهشت می‌نشاند و هر کس بگوید الحمدلله خدا برای او درختی در بهشت می‌نشاند و هر کس بگوید لااله الا الله خدا برای او درختی در بهشت می‌نشاند و هر کس بگوید الله اکبر خدا برای او درختی در بهشت می‌نشاند. مردی از قریش گفت: پس درختان ما در بهشت بسیار است. حضرت فرمودند: بلی، ولی مواظب باشید که آتشی نفرستید که آنها را بسوزاند.( منهج الصادقین، ج 1، ص 337)
هر انسانی همان طور که بهشت و دوزخ خود را می‌سازد، شکل و صورت اخروی خودش را نیز می‌سازد. از این رو انسان‌ها در دنیا برای قیامت و آخرت خود صورت‌هایی می‌سازند که چهره خوک و بوزینه در برابرش خیلی زیباتر است. پیامبر(ص) می‌فرماید: يحشر بعض الناس على صور تحسن عندها القردهًْ و الخنازير؛ برخی از مردم بر صورت‌هایی هستند که بوزینه و خوک در مقابلش نیکوتر است».(علم الیقین، الفیض کاشانی،  ج 2  ص 1099) از همین روست که خداوند درباره آنان فرموده است: أُولئِكَ كَالأنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ؛ آنان همچون چارپان بلکه از آنان نیزپست‌تر و گمراه‌ترند.(اعراف، آیه 179)
باید توجه داشت در دنیا انسان براساس وارثت، کالبد و صورتی را از والدین و خویشاوندان دور و نزدیک به ارث می‌برد و صورتش در  اختیار خودش نیست، اما در آخرت چون کالبد از زمین قیامت می‌روید و هیچ نسبتی میان آدم‌ها از نظر کالبد و جسم وجود ندارد(مومنون، آیه 101) بنابراین، شکل و صورتی که می‌گیرد نتیجه اعمال و نیاتی است که در دنیا داشته است. پس همه چیز آخرت از بهشت و دوزخ و شکل و شمایل و کاخ و قصر و آب و آتش و مار و عقرب، سازه خود  انسان و محصول کار و فکر و تلاش خود اوست. پس کاری کنیم که بهترین‌ها را در قیامت از آن خود سازیم و به بهترین شکل و شمایل و در برترین  و بهترین جاهای بهشت قرار گیریم.
منبع اصلی مطلب : معارف
برچسب ها : بهشت ,الله ,آخرت ,بگوید ,می‌نشاند ,درختی ,بهشت می‌نشاند ,الله اکبر ,لااله الاالله ,سبحان الله
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : مقاله 1863:انسان؛ سازنده صورت خود برای آخرت